A flask is charged with 0.100 mol of A and allowed to react to form B according
ID: 979714 • Letter: A
Question
A flask is charged with 0.100 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
The following data are collected.
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s
mol
40 s
mol
80 s
mol
120 s
mol
160 s
mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s
mol/s
40 - 80 s
mol/s
80 - 120 s
mol/s
120 - 160 mol/s
mol/s
Explanation / Answer
Answer: According to question :
a] number of moles of B :
At 0S = zero number of mole of B
At 40 s
moles of B = 0.100- 0.066 = 0.034 mol of B
At 80s ,
moles of B = 0.100 - 0.043 = 0.057 mol
At 120 S ,
moles of B = 0.100 - 0.026 = 0.074 mol
at 160s , mol of B = 0.1 - 0.024 = 0.076 mol
B] from 0-40
- d[A]/dt = 0.034 / 40 = 0.00085
frm 40 to 80
= -dA/dT = 0.000575
from 80to 120
-dA/dT = -[0.026-0.043 /40 = 0.000425
from 120 to 160
-dA/dT = -[0.024-0.026 / 40 = 5 * 10-5
Hence this is all about the required answer of the question
Thank you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.