A flexible wire loop has a radius of r = 15.8 cm and it is inside a uniform magn
ID: 2154671 • Letter: A
Question
A flexible wire loop has a radius of r = 15.8 cm and it is inside a uniform magnetic field of B = 0.178 T. The loop is grasped at points P and Q and stretched until its area is zero. It takes 160 ms to close the loop. What is the magnitude of the average induced electromotive force (EMF) in the loop during the stretching process? (in V) Complete the following sentence: During the stretching process described above ... ... no current flows. ... current flows counter clockwise. ... current flows in different directions at different stages of the process. ... current flows clockwise.
A flexible wire loop has a radius of r = 15.8 cm and it is inside a uniform magnetic field of B = 0.178 T. The loop is grasped at points P and Q and stretched until its area is zero. It takes 160 ms to close the loop. What is the magnitude of the average induced electromotive force (EMF) in the loop during the stretching process? (in V) Complete the following sentence: During the stretching process described above ... ... no current flows. ... current flows counter clockwise. ... current flows in different directions at different stages of the process. ... current flows clockwise.Explanation / Answer
Rate of change of flux = B* rate of change of area= 0.178*(initial area-0) / 0.160 = 0.08725 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.