A flexible loop has a radius of 14.3 cm and it is in a magnetic field of B = 0.1
ID: 2151960 • Letter: A
Question
A flexible loop has a radius of 14.3 cm and it is in a magnetic field of B = 0.196 T. The loop is grasped at points A and B and stretched until its area is zero. It takes 0.231 s to close the loop. What is the magnetic flux ?B through the loop before it is streched? What is the magnetic flux through the loop after it is stretched? What is the magnitude of the average induced electromotive force ? in the loop during the stretching process?
A flexible loop has a radius of 14.3 cm and it is in a magnetic field of B = 0.196 T. The loop is grasped at points A and B and stretched until its area is zero. It takes 0.231 s to close the loop. What is the magnetic flux ?B through the loop before it is streched? What is the magnetic flux through the loop after it is stretched? What is the magnitude of the average induced electromotive force ? in the loop during the stretching process?Explanation / Answer
a)
= A B = R^2 B = 3.1416*14.3e-2*14.3e-2*0.196 = 0.012592 0.0126
b)
= A B = 0 * B = 0
c)
= 0.0126
emf = /t = 0.0126/0.231 = 0.0545 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.