Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flat surface having an area of 3.45 m2 is placed in various orientations in a

ID: 2163205 • Letter: A

Question


A flat surface having an area of 3.45 m2 is placed in various orientations in a uniform electric field of magnitude E = 6.75 times 10s N/C. Calculate the electric flux through this area when the electric field is perpendicular to the surface. Apply the definition of electric flux, taking account of the angle between the field and the surface. Note that the normal to the surface is perpendicular to the plane of the surface. Consider the cosine of the angle between the electric field direction and the normal to the surface. Calculate the electric flux through this area when the electric field is parallel to the surface. Calculate the electric flux through this area when the electric field makes an angle of 75.5 degree with the plane of the surface.

Explanation / Answer

a) flux = 6.75*10^5*3.45 = 2.33*10^6 N.m2/C b) 0 c) flux = 6.75*10^5*3.75*sin75.5 = 2.45*10^6 N.m2/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote