A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1351402 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 450-mile trip in a typical midsize car produces about 4.20 x 109 J of energy. How fast would a 10.7-kg flywheel with a radius of 0.597 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
given,
energy = 4.2 * 10^9 J
mass = 10.7 kg
radius = 0.597 m
moment of inertia = 0.5 * m * r^2
moment of inertia = 0.5 * 10.7 * 0.597^2
by conservation of energy
initial energy = final energy
4.2 * 10^9 = 0.5 * 0.5 * 10.7 * 0.597^2 * w^2
w = 66372.5 rad/sec or 633810.68762201 rev/min
speed of flywheel = 633810.68762201 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.