A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1399996 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 490-mile trip in a typical midsize car produces about 4.39 x 109 J of energy. How fast would a 6.31-kg flywheel with a radius of 0.500 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
first we calcualte the moment of inertia
I = 0.5 * m * r^2 =
I = 0.5 * 6.31 * 0.5^2
I = 0.78875 kg m^2
then we calculate the angular velocity
E = 0.5 * I * w^2
w = sqrt [2E / I]
w = sqrt [2 * 4.39 * 10^9 / 0.78875]
w = 105506 rad/sec
rpm = w*[60 / 2*pie ] = 1007508
so the speed is 1007508 rev / min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.