A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1297449 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 296-mile trip in a typical midsize car produces about 2.11 x 109 J of energy. How fast would a 16.8-kg flywheel with a radius of 0.496 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
moment of inertia of flywheel, I = 0.5*mr^2 = 0.5*16.8*0.496^2= 2.07 kg.m2
energy stored , E = 0.5*I*W^2
where W =angular speed
So, 2.11*10^9 = 0.5*2.07*W^2
So, W = 4.52*10^4 rad/s = 4.52*10^4*60/(2*pi) = 4.31*10^5 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.