A telescope is constructed from two lenses with focal lengths of 95.0 cm and 20.
ID: 2186060 • Letter: A
Question
A telescope is constructed from two lenses with focal lengths of 95.0 cm and 20.0 cm, the 95.0 cm lens being used as the objective. Both the object being viewed and the final image are at infinity. A) Find the angular magnification for the telescope. Angular magnification if -4.75. B) Find the height of the image formed by the objective of a building 60.0 m tall, 3.00 km away. C) What is the angular size of the final image as viewed by an eye very close to the eyepiece? I need help with B and C. Please and thank you!Explanation / Answer
(a)
M =-f1/f2 = - 95/20 = -4.75
(b)
1/3000+1/I=1/0.95
I=0.950 m
Image height = 0.95*60/3000
= 0.019 m
(c)
'=4.75*arctan(60/3000)
=0.0949 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.