A teenager pushes tangentially on a small hand-drivenmerry-go-round and is able
ID: 1724999 • Letter: A
Question
A teenager pushes tangentially on a small hand-drivenmerry-go-round and is able to accelerate it from rest to afrequency of 17 rpm in 9.7 s. Assume the merry-go-roundis a uniform disk of radius 2.1 m and has a mass of680 kg, and two children (each with a mass of 30 kg) sitopposite each other on the edge. What is the torque required to produce the acceleration,neglecting frictional torque. What force is required at the edge? A teenager pushes tangentially on a small hand-drivenmerry-go-round and is able to accelerate it from rest to afrequency of 17 rpm in 9.7 s. Assume the merry-go-roundis a uniform disk of radius 2.1 m and has a mass of680 kg, and two children (each with a mass of 30 kg) sitopposite each other on the edge. What is the torque required to produce the acceleration,neglecting frictional torque. What force is required at the edge?Explanation / Answer
Given that the initial angularvelocity is 1 = 0 final angular velocity is 2 =17 rpm = 1.77 rad/s Time taken is t = 9.7s Radius of disk is r = 2.1 m mass of disk is M = 680 kg mass of each child is m = 30 kg ------------------------------------------------------ The angular acceleration is = ( 2 -1 ) / t = ---------rad/s2 moment of inertia is I = (1/2) M*r2 +m*r2 + m*r2 = ------------- kg.m2 Torque is = I = --------- N.m But the torque is = r*F F = / r = ---------- N This the force required at edge.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.