A teenager has a car that speeds up at 3.00 m/s2 and slows down at -4.50 m/s2. O
ID: 1789069 • Letter: A
Question
A teenager has a car that speeds up at 3.00 m/s2 and slows down at -4.50 m/s2. On a trip to the store, he accelerates from rest to 12.0 m/s, drives at a constant speed for 5.00 s, and then comes to a momentary stop at an intersection. He then accelerates to 18.0 m/s, drives at a constant speed for 20.0 s, slows down for 2.67 s, continues for 4.00 s at this speed, and then comes to a stop. (a) How long does the trip take? (b) How far has he traveled? (c) What is his average speed for the trip? (d) How long would it take to walk to the store and back if he walks at 1.50 m/s?
Explanation / Answer
(A) vf = v0 + a t
d = v0 t + a t^2 /2
and vf^2 - vi^2 =2 a d
0 to 12 m/s :
t1 = 12/3 = 4 sec
12^2 - 0^2 = 2( 3)d1
d1 = 24 m
constant 12 m/s:
t2 = 5 sec
d2 = 12 x 5 = 60 m
12 m/s to 0 m/s :
t3 = (0 - 12)/4.5 = 8/3 sec
d3 = 12^2 / (2 x 4.5) = 16 m
0 to 18 m/s :
t4 = 18/3 = 6 sec
d4 = 18^2 / (2 x3) = 54 m
constant speed :
t5 = 20 s
d5 = 20 x 18 = 360 m
slow down for 2.67 sec :
t6 = 2.67 sec
d6 = (18 x 2.67) - (4.50 x 2.67^2 / 2)
d6 = 32 m
constant :
v = 18 - (4.50 x 2.67) = 6 m/s
t7 = 4 sec
d7 = 24 m
(A) t = t1 + t2 + t3 + t4 +t5 + t6+ t7
t = 44.3 sec
(b) d = d1 + d2 +d3 + d4 + d5 + d6 + d7
d = 570 m
(C) <v> = d / t = 12.9 m/s
(d) t = 570 / 1.50 = 380 sec Or 6.33 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.