Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A teenager pushes tangentially on a small hand-driven merry-go-round and is able

ID: 2207699 • Letter: A

Question

A teenager pushes tangentially on a small hand-driven merry-go-round and is able to accelerate it from rest to a frequency of 12 rpm in 10.0 s. Assume the merry-go-round is a uniform disk of radius 2.1 m and has a mass of 700 kg, and two children (each with a mass of 23 kg) sit opposite each other on the edge. Part A Calculate the torque required to produce the acceleration, neglecting frictional torque. Express your answer using two significant figures. Part B What force is required at the edge? Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

W = 2piX12/60 = 1.2566 rad/s t = 10 s I = 1746 a) torque = 219.40Nm b)Force = T/r = 104.48 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote