The figure shows a thin rod, of length L = 2.4 m and negligible mass, that can p
ID: 2172133 • Letter: T
Question
The figure shows a thin rod, of length L = 2.4 m and negligible mass, that can pivot about one end to rotate in a vertical circle. A heavy ball of mass m = 11 kg is attached to the other end. The rod is pulled aside to angle ?0 = 17 and released with initial velocity = 0. What is the speed of the ball at the lowest point?
The figure shows a thin rod, of length L = 2.4 m and negligible mass, that can pivot about one end to rotate in a vertical circle. A heavy ball of mass m = 11 kg is attached to the other end. The rod is pulled aside to angle ?0 = 17½ and released with initial velocity = 0. What is the speed of the ball at the lowest point?Explanation / Answer
height at that point h = l - lcos = 2.4 - 2.4cos17 = 0.105m
mv2 /2 = mgh
v2 = 2 x 9.81 x 0.105
v = 1.43 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.