The figure shows a thin rod, of length L = 2.4 m and negligible mass, that can p
ID: 1359898 • Letter: T
Question
The figure shows a thin rod, of length L = 2.4 m and negligible mass, that can pivot about one end to rotate in a vertical circle. A heavy ball of mass m = 9.9 kg is attached to the other end. The rod is pulled aside to angle 0 = 15° and released with initial velocity v Overscript right-arrow EndScripts Subscript 0 = 0. As the ball descends to its lowest point, (a) how much work does the gravitational force do on it and (b) what is the change in the gravitational potential energy of the ball-Earth system? (c) If the gravitational potential energy is taken to be zero at the lowest point, what is its value just as the ball is released?
Explanation / Answer
part a. Work done by gravitational force , W= m*g*y = m*g*L*(1 - cos(15)) = 9.9*9.8*2.4*(1-cos(15)) = 7.93J
part b. U=-W =-7.93J
part c.If the gravitational potential energy is taken to be zero at the lowest point then
U initial =7.93J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.