The figure shows a siphon, which is a device for removing liquid from a containe
ID: 1631818 • Letter: T
Question
The figure shows a siphon, which is a device for removing liquid from a container. Tube ABC must initially be filled, but once this has been done, liquid will flow through the tube until the liquid surface in the container is level with the tube opening at A. The liquid has density 1000 kg/m3 and negligible viscosity. The distances shown are h1 = 21.0 cm, d = 12.0 cm, and h2 = 36.0 cm. (a) With what speed does the liquid emerge from the tube at C? (b) If the atmospheric pressure is 1.00 x 105 Pa, what is the pressure in the liquid at the topmost point B? (c) Theoretically, what is the greatest possible height h1 that a siphon can lift water?
Explanation / Answer
Applying Bernoulli equation to point D {top of the container liq
id and C we obtain
{A} vc=2g(h2+d)
By calculation =3 metre per second
Answer (b) -pb=pair_( liquid density)g(h1+h2+d)
6761 pa
Answer c) -since pb>0 for for the for the chiffon to operate
H1=pair/ liquid density(g)_(d+h2)
H1= 46 approx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.