The figure shows a small lightbulb suspended at distance d 1 = 260 cm above the
ID: 2258210 • Letter: T
Question
The figure shows a small lightbulb suspended at distance d1 = 260 cm above the surface of the water in a swimming pool where the water depth is d2 = 270 cm. The bottom of the pool is a large mirror. How far below the mirror surface is the image of the bulb? (Hint: Construct a diagram of two rays like that of figure (b) below, but take into account the bending of light rays by refraction at the water surface. Assume that the indices of refraction of the air and the water are 1.00 and 1.33 respectively, and the rays are close to a vertical axis through the bulb, and use the small-angle approximation in which sinO = tanO=O.)
Please show work and type out final answer
Explanation / Answer
apparent deapth = real deapth/refractive index of water
let Distance below mirror surface that light bulb is d
d = 260 + 270/1.33 = 463 cms (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.