The figure shows a thin rod, of length L = 2.7 m and negligible mass, that can p
ID: 1324760 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
a)
work does by gravitational head
W=-deltaU
=-(0-mgLcos(theta))
=mgLcos(theta)
=6.8*9.8*2.7*cos22
=166.82J
b)
change in gravitational potential energy
deltaU=-166.82J
c)
Ui=166.82J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.