A tennis player tosses a tennis ball straight up and then catches it after 1.37
ID: 2167658 • Letter: A
Question
A tennis player tosses a tennis ball straight up and then catches it after 1.37 s at the same height as the point of release.(a) What is the acceleration of the ball while it is in flight?
magnitude Correct: Your answer is correct. m/s2
direction Correct: Your answer is correct.
(b) What is the velocity of the ball when it reaches its maximum height?
magnitude Correct: Your answer is correct. m/s2
direction Correct: Your answer is correct.
(c) Find the initial velocity of the ball
13.426 Incorrect: Your answer is incorrect.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s upward
(d) Find the maximum height it reaches.
Incorrect: Your answer is incorrect.
Your response differs from the correct answer by more than 100%. m
Explanation / Answer
a) Acceleration = 9.8 m/s^2 b) Velocity at maximum height = 0 c) Using the general kinematic equation: Y = Yo + Voy t - (1/2)gt^2 Substituting: 0 = 0 + Voy t - 4.9 t^2 0 = Voy (2.00) - 4.9(2.00)^2 Voy = 9.8 m/s d) Using the kinematic equation: V^2 = Vo^2 -2gd Substituting: (0)^2 = (9.8)^2 - 2(9.8)d d = 4.9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.