A tennis player hits a ball at ground level, giving it an initial velocity of 27
ID: 1298342 • Letter: A
Question
A tennis player hits a ball at ground level, giving it an initial velocity of 27.0m/s at 54.0? above the horizontal.
Part A
What are the horizontal vh and vertical vv components of the ball's initial velocity?
Enter your answers separated by a comma.
15.9,21.8
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
How high above the ground does the ball go?
24.3
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
How long does it take the ball to reach its maximum height?
2.5
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again
Part D
What is the ball's velocity at its highest point?
15.9
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part E
What is the ball's acceleration at its highest point?
9.80
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part F
For how long a time is the ball in the air?
SubmitMy AnswersGive Up
Part G
When this ball lands on the court, how far is it from the place where it was hit?
SubmitMy AnswersGive Up
A tennis player hits a ball at ground level, giving it an initial velocity of 27.0m/s at 54.0? above the horizontal.
Part A
What are the horizontal vh and vertical vv components of the ball's initial velocity?
Enter your answers separated by a comma.
vh, vv =15.9,21.8
m/s, m/sSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
How high above the ground does the ball go?
h =24.3
mSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
How long does it take the ball to reach its maximum height?
t =2.5
sSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again
Part D
What is the ball's velocity at its highest point?
v =15.9
m/sSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part E
What is the ball's acceleration at its highest point?
a =9.80
m/s2SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part F
For how long a time is the ball in the air?
t = sSubmitMy AnswersGive Up
Part G
When this ball lands on the court, how far is it from the place where it was hit?
d = mSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
a) x- component ux = 27 cos(54) = 15.87 m/sec
and y - component uy = 27 sin(54= 21.84 m/sec
b) max height reached H = u^2 sin^2(theta) / 2 g = 27x27 x 0.809 x809 / 19.6 = 24.34 m (nearly)
c) time of ascent ta = u sin(theta) / g = 27 x0.809 / 9.8 = 2.228 sec
e) at the highest point acceleration a = g = 9.8 m/sec^2 (downwards)
f) at t = 0.25 sec acceleration a = g = 9.8 m/sec^2 (c0nstant) but V = u sin(theta) - g t
ie., V = 27x0.809 - 9.8 x0.25 = 19.393 m/sec
g) horizontal distance ie., range R = u^2 sin(2 theta) / g = 27*27 x 1.618/ 9.8 = 120.35 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.