A tennis player hits a ball at ground level, giving it an initial velocity of 27
ID: 2288940 • Letter: A
Question
A tennis player hits a ball at ground level, giving it an initial velocity of 27.0m/s at 54.0? above the horizontal.
Part A
What are the horizontal vh and vertical vv components of the ball's initial velocity?
Enter your answers separated by a comma.
Part B
How high above the ground does the ball go?
Part C
How long does it take the ball to reach its maximum height?
Part D
What is the ball's velocity at its highest point?
Part E
What is the ball's acceleration at its highest point?
Part F
For how long a time is the ball in the air?
Part G
When this ball lands on the court, how far is it from the place where it was hit?
Explanation / Answer
PART-A
a) vh = 27 cos 54 =15.87m/sec
Vv = 27 sin 54=21.843m/sec
------------------------------------------------------------------------
PART-B
b) max height = Vv^2/2g =21.843^2/2*9.8
Max height = 24.343m
-----------------------------------------------------------------------------------------
PART-C
c) t = Vv/g =21.843/9.8
t=2.22sec
----------------------------------------------------------------------------------------
d) at max height, vertical velocity is zero; the only component of velocity at max height is horizontal which is unchanged from 27 cos 54
v=15.84m/sec
-------------------------------------------------------------------------------------------------
e) while in the air, the accel is always = g = -9.8m/s/s
------------------------------------------------------------------------
f) twice the time to reach max ht
t=2.22*2 =4.44sec
-------------------------------------------------------------------------------------------
g) horizontal range = time of flight x horizontal velocity
vh = 27 cos 54 =15.87m/sec
range= 15.87*4.44
=70.46m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.