A tennis player hits a ball at ground level, giving it an initial velocity of 25
ID: 2232315 • Letter: A
Question
A tennis player hits a ball at ground level, giving it an initial velocity of 25.0 at 58.0 above the horizontal. Find: A) What are the horizontal and vertical components of the ball's initial velocity? B) How high above the ground does the ball go? C) How long does it take the ball to reach its maximum height? ** I GOT 2.16s ** D) What is the ball's velocity at its highest point? E) What is the ball's acceleration at its highest point? **I GOT 9.8m/s^2 ** F) For how long a time is the ball in the air? G) When this ball lands on the court, how far is it from the place where it was hit?Explanation / Answer
A) Vx = 25*cos 58 = 13.248 Vy = 25* sin 58 = 21.2 B) v^2 = u^2 -2*g*h h = 21.2^2/(2*9.8) = 22.93 m C) 0 = 21.2 - 9.8*t t = 2.163 s D) Velocity = Vx = 13.248 m/s E) a = -9.8 m/s^2 F) Total time = 2*t = 2*21.2/9.8 = 4.3265 s G)R = Vx*total time = 13.248*4.3265 = 57.317 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.