A playground is on the flat roof of a city school, 5 m above the street below (s
ID: 2165638 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, 5 m above the street below (see figure). The vertical wall of the building is h = 6.30 m high, forming a 1.3-m-high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of ? = 53.0; above the horizontal at a point d = 24.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.20 s to reach a point vertically above the wall.(a) Find the speed at which the ball was launched. (Give your answer to two decimal places to reduce rounding errors in later parts.)
(b) Find the vertical distance by which the ball clears the wall.
(c) Find the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball lands.
Explanation / Answer
a) The horizontal component of the launch speed (Vo) is Vo cos = 0.6018 V. It travels 24 m horizontally in 2.20 s. Therefore X= X_0+V_x0(t) 24= 0+V_x(2.2) 10.91= V_0cos53 V_0= 18.13 b)to solve for the height after t = 2.2s y = (Vo sin 53)* t - (1/2) g t^2 = ((18.13sin53)*2.2)- 4.9(2.2^2) = 31.86-23.72 y = 8.14 8.14-7.3= .84 c) Use the same equation to solve for t when y = 5.8 m 5.8= ((18.13sin53)t)-4.9t^2 = 4.9t^2+14.18t+5.8 I suggest that you graph this on your calculator to solve for t whatever your answer is for t plug it in to this equation: x= V_x(t) then subtract 24.0 m from your answer which will finally give u the answer for c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.