A play car of mass m 1 = 0.18 kg and velocity of magnitude 3.90 m/s collides wit
ID: 1399509 • Letter: A
Question
A play car of mass m1 = 0.18 kg and velocity of magnitude 3.90 m/s collides with a 1.20 kg play car moving in the opposite direction at 1.00 m/s
What is in Kg m/s the overall momentum of the pucks before the collision?
b)What is in Joules the overall kinetic energy of the pucks before the collision?
After the collision, m1 bounces back with a speed of 2.31 m/s.
c)What is in m/s the speed of the second puck after the collision?
d)What is in Joules the overall kinetic energy of the pucks after the collision?
Explanation / Answer
a) overall momentum of the pucks before the collision,
Pi = m1*u1 + m2*u2
= 0.18*3.9 + 1.2*(-1)
= -0.498 kg.m/s
b) the overall kinetic energy of the pucks before the collision,
Ki = 0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2
= 0.5*0.18*3.9^2 + 0.5*1.2*1^2
= 1.97 J
c) Apply conservation of momentum
Pi = Pf
Pi = m1*v1 + m2*v2
-0.498 = 0.18*(-2.31) + 1.2*v2
==> v2 = (-0.498 + 0.18*2.31)/1.2
= -0.0685 m/s
speed, |v2| = 0.0685 m/s
d) Kf = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
= 0.5*0.18*2.31^2 + 0.5*1.2*0.0685^2
= 0.483 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.