A plastic covering over a pool ( n plastic = 1.55) strongly reflects yellow ligh
ID: 1260972 • Letter: A
Question
A plastic covering over a pool (n plastic = 1.55) strongly reflects yellow light (lamda = 580nm) The pool is 10m long and 4m wide and filled with water(n water =1.33)
a) Find the least amount of plastic that was needed to make the pool cover
b) You take the cover off and see a shoe on the bottom of the pool. The shoe appears to be at an angle of 30 degrees relative to the surface of the water. What is the angle of refraction in the water?
Please respond the right answer quickly and show points for full points
Explanation / Answer
Part A)
Apply 2nt = (m + .5)(wavelength)
2(1.55)(t) = .5(580 X 10-9)
t = 9.35 X 10-8 m (93.5 nm)
Then the volume of the plastic is 10 X 4 X 9.35 X 10-8
V = 3.74 X 10-6 m3
Part B)
From Snells Law
1(sin 30) = 1.33(sin r)
r = 22.1o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.