A player bounces a 0.75-Kg soccer ball off her head, changing the velocity of th
ID: 1634168 • Letter: A
Question
A player bounces a 0.75-Kg soccer ball off her head, changing the velocity of the ball from V_i = 88 m/s i + 1.3 m/s j to V_f = -0.32 m/s i + 0.75 j. If the ball is in contact with the player's head for 6.7 ms, what are (a) the direction and (b) the magnitude of the impulse delivered to the ball? A 60 Kg swimmer dives from a 150 Kg raft with a horizontal speed of 1.5 m/s. The raft is initially at rest. What is the speed of the raft immediately after the driver jumps? A 320g air track cart travelling 1.25 m/s collide elastically with a stationary 270g cart. What is the speed of the 270g cart after the collision? Determine location of the center of mass of the object below. (d = 0.75 inch)Explanation / Answer
solving first question of the page
let impulse is I
I=change in momentum=final momentum-initial momentum=m(final velocity-initial velocity)=0.75(-0.32i+0.75j-0.88i-1.3j)
I=-0.9i-0.4125j
magnitude=sqrt(0.9^2+0.4125^2)=0.99 Nm
direction=204.6 degree to + x axis in counterclockwise direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.