Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A player is retrieving a soccer ball from the roof of a building that is 12 m ab

ID: 2110664 • Letter: A

Question

A player is retrieving a soccer ball from the roof of a building that is 12 m above street level. He decides to kick the ball to his team-mates. The ball?s initial velocity is 16 m/s at an angle to the horizontal of 60 degree a. One of the kicker?s team-mates moves into position to catch the ball, and will catch the ball 2 m above the street level. How far from the building will they catch the ball?

b. What is the kinetic energy if the mass of the ball is 750 gram and velocity of the ball when it is caught? Can I get some help with this question

A player is retrieving a soccer ball from the roof of a building that is 12 m above street level. He decides to kick the ball to his team-mates. The ball?s initial velocity is 16 m/s at an angle to the horizontal of 60 degree a. One of the kicker?s team-mates moves into position to catch the ball, and will catch the ball 2 m above the street level. How far from the building will they catch the ball? b. What is the kinetic energy if the mass of the ball is 750 gram and velocity of the ball when it is caught? Can I get some help with this question

Explanation / Answer

a)Vertical component of velocity=16sin60=13.86m/s

Time of flight=t

-10=13.86t-4.9t2

t=3.425s

Horizontal distance covered=vCost=27.4m

Kinetic energy of ball when caught=mgh+0.5mv2=169.5 J

Speed=21.26m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote