An AC generator supplies an rms voltage of 230 V at 50.0 Hz. It is connected in
ID: 2153157 • Letter: A
Question
An AC generator supplies an rms voltage of 230 V at 50.0 Hz. It is connected in series with a 0.600 H inductor, a 5.40 ?F capacitor and a 401 ? resistor.a)What is the impedance of the circuit?
b)What is the rms current through the resistor?
c)What is the average power dissipated in the circuit?
d)What is the peak current through the resistor?
e)What is the peak voltage across the inductor?
f)What is the peak voltage across the capacitor?
g)The generator frequency is now changed so that the circuit is in resonance. What is that new (resonance) frequency?
PLEASE SHOW WORK
Explanation / Answer
inductor=0.6 H==>capacitor=5.4 F==>resistor=401 ==>gen V=230 V
xL=2**50*0.6188.5 ==>XC=1/(2**50*5.4 E-6)589.5
a) (4012+(XL-XC)2)567.1 =Z
b) 230/567.10.4056 A=Itotal=IR
c) Pavg=I2*R65.97 W in steady state only
d) peak current is I*20.5736 A
e) Ipeak*XL=108.12 V
f) Ipeak*XC=338.11 V
g) fo=1/(2**(L*C))88.42 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.