An AC adapter for a telephone answering machine uses a transformer to reduce the
ID: 1438231 • Letter: A
Question
An AC adapter for a telephone answering machine uses a transformer to reduce the line voltage of 120 V to a voltage of 9.00 V. The RMS current delivered to the answering machine is 530 mA. If the primary (input) coil of the transformer has 600 turns, then how many turns are there on the secondary (output) coil?
What is the power drawn from the electric outlet, if the transformer is assumed to be ideal?
Hints:Are we transforming the voltage up or down?
What is the relationship between the ratio of the voltages and the ratio of the turns?
Explanation / Answer
Vp = 120V, Np = 600
Vs = 9V, Ns =?
to calculate the number of turns in teh secondary coil, we use the relation
Vs=Vp * (Ns/Np)
9 = 120 * (Ns/ 600)
so, Ns = 9*600/120 = 45
Power drawn from the electrical outlet if the transformer is assumed to be ideal; P = IpVp =IsVs
or P = 120*5.3*10-3 =63.6%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.