An AC adapter for a telephone answering machine uses a transformer to reduce the
ID: 1539270 • Letter: A
Question
An AC adapter for a telephone answering machine uses a transformer to reduce the line voltage of 120 V to a voltage of 6.00 V. The RMS current delivered to the answering machine is 490 mA. If the primary (input) coil of the transformer has 720 turns, then how many turns are there on the secondary (output) coil?What is the power drawn from the electric outlet, if the transformer is assumed to be ideal?What is the power drawn by the transformer, if 15.5 percent of the input power is dissipated as heat in the coils and in the iron core of the transformer?
Explanation / Answer
Ns/Np = Vs/Vp
Ns = (6/120) * 720 = 36 turns
P = Pp = Ps = Vs * Is (an ideal transformer)
= 6 * 0.490 = 2.94watt
15.5 percent of the input power is dissipated,
then the power from output coil =(100 - 15.5) % = 84.5% of input power.
---> Po = 84.5% Pi
2.94 = 0.845Pi ---> Pi =3.48 watt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.