An AC generator supplies an rms voltage of 230 V at 50.0 Hz. It is connected in
ID: 2095915 • Letter: A
Question
What is the impedance of the circuit?
What is the rms current through the resistor?
What is the average power dissipated in the circuit?
What is the peak current through the resistor?
What is the peak voltage across the inductor?
What is the peak voltage across the capacitor?
The generator frequency is now changed so that the circuit is in resonance. What is the new (resonance) frequency?
Explanation / Answer
a)
impedance = sqrt(201^2+(2*3.14*50*0.65-1/(2*3.14*50*6*10^-6))^2) = 383.6 ohm
b)
rms current = 230/383.6 = 0.6 A
c)
avg power = 0.6^2*201 = 72.36 W
d)
peak current = 0.6*sqrt(2) = 0.849 A
e)
peak voltage = 0.849*2*3.14*50*0.65 = 173.3 V
f)
peak voltage = 0.849/(2*3.14*50*6*10^-6) = 450.6 V
resonant frequency = (1/(2*3.14))*sqrt(1/(0.65*6*10^-6)) = 80.6 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.