An AC generator supplies an rms voltage of 240 V at 50.0 Hz. It is connected in
ID: 1285261 • Letter: A
Question
An AC generator supplies an rms voltage of 240 V at 50.0 Hz. It is connected in series with a 0.600 H inductor, a 4.10 ?F capacitor and a 341 ? resistor.
1) What is the impedance of the circuit?_____________________
2) What is the rms current through the resistor?________________
3) What is the average power dissipated in the circuit?____________
4) What is the peak current through the resistor? _______________
5) What is the peak voltage across the inductor?_____________
6) What is the peak voltage across the capacitor?______________
7) The generator frequency is now changed so that the circuit is in resonance. What is that new (resonance) frequency?____________________
Explanation / Answer
1) XC = 1/(2*pi*f*C) = 1/(2*pi*50*4.1*10^-6) = 776.8 ohms
XL = 2*pi*f*L = 2*pi*50*0.6 = 188.4 ohms
impedance, Z = sqrt( R^2 + (XL - Xc)^2)
= sqrt(341^2 + (188.4-776.8)^2)
= 680 ohms
2) Irms = Vrms/z
= 240/680
= 0.353 A
3) Pavg = Irms*Vrms
= 0.353*240
= 84.7 Watts
4) Ipeak = Irms*sqrt(2)
= 0.353*sqrt(2)
= 0.5 A
5) VPeak_L = Ipeak*XL
= 0.5*188.4
= 94.2 volts
6) VPeak_C = Ipeak*XC
= 0.5*776.8
= 388.4 volts
7) f = 1/(2*pi*sqrt(L*C))
= 1/(2*pi*sqrt(0.6*4.1*10^-6))
= 101.5 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.