Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform diving board, of length 5.29 m and mass 50.4 kg, is supported at two p

ID: 2149802 • Letter: A

Question

A uniform diving board, of length 5.29 m and mass 50.4 kg, is supported at two points; one support is located L1 = 3.46 m from the end of the board and the second is at 4.86 m from the end. As shown in the figure below, L2 = 1.40 m.




A)What is the force acting on the board due to the left support when a diver of mass 66.9 kg stands at the end of the board over the water? [Assume that these forces are vertical. In this problem, consider using two different torque equations about different rotating axes. This may help you determine the directions of the two forces.]


B)What is the force acting on the board due to the right support when a diver of mass 66.9 kg stands at the end of the board over the water?

Explanation / Answer

a) taking momemnts from right support 66.9*3.46*9.81+50.4*9.81*(3.46-5.29/2)=F*1.4 F=1909.8 N b) taking moments about left end 66.9*4.86*9.81+50.4*9.81*(4.86-5.29/2)=F*1.4 F=3060.509

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote