A uniform disk with mass 41.6 kg and radius 0.210 m is pivoted at its center abo
ID: 1478833 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 41.6 kg and radius 0.210 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 25.5 N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.260 revolution?
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.260 revolution?
Explanation / Answer
Part A) Torque, T = RF = 0.21 * 25.5 = 5.355 N-m
Also, T = I = MR2/2
=> angular acceleration, = 2T/MR2 = 2 * 5.355 / (41.6 * 0.2102) = 5.838 m/s2
Angular speed of the disk, = (2)1/2 = [2 * 5.838 * (0.260 * 2)]1/2 = 4.367 rad/s2
Tangential velocity, v = R = 4.367 * 0.210 = 0.917 m/s
Part B) Tangential acceleration, a = R = 5.838 * 0.210 = 1.23 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.