A uniform disk of mass Mdisk = 4.7 kg and radius R = 0.22 m has a small block of
ID: 1897231 • Letter: A
Question
A uniform disk of mass Mdisk = 4.7 kg and radius R = 0.22 m has a small block of mass mblock = 2 kg on its rim. It rotates about an axis a distance d = 0.16 m from its center intersecting the disk along the radius on which the block is situated.a) What is the moment of inertia of the block about the rotation axis?
b) What is the moment of inertia of the disk about the rotation axis?
c) When the system is rotating about the axis with an angular velocity of 4.7 rad/s, what is its energy?
d) If while the system is rotating with angular velocity 4.7 rad/s it has an angular acceleration of 8.6 rad/s2, what is the magnitude of the acceleration of the block?
Explanation / Answer
moment of inertia of the block about the rotation axis = m*r^2 = 2*(0.22-0.16)^2 = 0.0072kgm^2
moment of inertia of the disk = 1/2 mr^2 + m*0.16^2 = 0.23406kgm^2 [used parallel axis theorem]
energy = 1/2Idisk 2 + 1/2Iblock 2 = 2/2 * [Idisk + Iblock ] = 2.6647J
ablock = r = 8.6*(0.22-0.16) = 0.516m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.