A uniform disk with mass 41.6 kg and radius 0.210 m is pivoted at its center abo
ID: 1478659 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 41.6 kg and radius 0.210 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 25.5 N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.260 revolution?
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.260 revolution?
Explanation / Answer
Torque F*r = I where is the angular acceleration.
F*r = (mr²/2) = mr² /2
r² = 2 Fr /m = 2*25.5*0.21 /41.6 = 0.26
Also = 0.26/ 0.21² = 5.89 rad /s²
----------------------------------------...
Part A
² = 2 since it starts from rest.
v² /r² = 2
v² = 2 r² = 2*0.26* = 0.52*2 N = 0.52*2*0.26
v = 0.849 m/s
Part B
Normal acceleration v²/r = 0.849² / 0.21 = 3.43 m/s²
Tangential acceleration = r = = 0.21 * 5.89* =1.237 m/s²
(Resultant acceleration) ² = 3.43 ² + 1.237 ²
Resultant acceleration = 13.295 m/s²
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.