A uniform disk with mass 40.8 kg and radius 0.300 m is pivoted at its center abo
ID: 1978792 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 40.8 kg and radius 0.300 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 26.0 N is applied tangent to the rim of the disk.What is the magnitude "v" of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.320 revolution?
What is the magnitude "a" of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.320 revolution?
Explanation / Answer
= I
0.3 X 26 = (40.8 x 0.32 /2)
= 4.25 rad/s2
F is constant , so a & both will also be constant.
a = r = 4.25 X 0.3 = 1.27 m/s2 ..Ans
= 0.320 rev. = 2.01 rad
2 = 2
= 2 X 4.25 X 2.01= 17.09
= 4.13 rad/s
v = r = 4.13 x 0.3 = 1.24 m/s .........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.