A uniform disk of mass M = 5.2 kg has a radius of 0.11 m and is pivoted so that
ID: 1325551 • Letter: A
Question
A uniform disk of mass M = 5.2 kg has a radius of 0.11 m and is pivoted so that it rotates freely about its axis. A string wrapped around the disk is pulled with a force F equal to 22 N.
(a) What is the torque being exerted by this force about the rotation axis?
N ? m
(b) What is the angular acceleration of the disk?
rad/s2
(c) If the disk starts from rest, what is its angular speed after 5.3 s?
rad/s
(d) What is its kinetic energy after the 5.3 s?
J
(e) What is the angular displacement of the disk during the 5.3 s?
rad
Explanation / Answer
Given data:
the mass of the disk, M = 5.2 kg
radius of the disk , R = 0.11 m
the force F = 22 N
(a)
T(torque) = F R = 22 * 0.11 = 2.42 N-m
the torque being exerted by this force about the rotation axis is 2.42 N-m.
(b)
the moment of inertia of the disk,
I = 1/2 M R2 = 1/2*5.2 *0.112 = 0.03146 kgm2
the angular acceleration,
? = T / I = 2.42 /0.03146 = 76.92 rad/ s2
the angular acceleration of the disk is 96.92 rad/s^2
(c) the angular speed of the disk after 5.3 s,
? = ? t = 76.92*5.3 = 407.676 rad/ s
(d)
the kinetic energy,
KE = 1/2 I ?2 = (0.03146/ 2)* 407.6762 = 2614.32 J
(e)
the angular displacement,
? = 1/2 ? t2 = (76.92 / 2) * 5.3^2 = 1080.34 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.