A uniform disk of mass M = 5.1 kghas a radius of 0.10 m and is pivoted sothat it
ID: 1672032 • Letter: A
Question
A uniform disk of mass M = 5.1 kghas a radius of 0.10 m and is pivoted sothat it rotates freely about its axis. A string wrapped around thedisk is pulled with a force F equal to 23 N. (a) What is the torque being exerted by thisforce about the rotation axis?1 N · m
(b) What is the angular acceleration of the disk?
2 rad/s2
(c) If the disk starts from rest, what is its angular speed after4.7 s?
3 rad/s
(d) What is its kinetic energy after the 4.7 s?
4 J
(e) What is the angular displacement of the disk during the4.7 s?
5 rad
(f) Show that the work done by the torque, equals the kinetic energy.(Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in thiswork.) (a) What is the torque being exerted by thisforce about the rotation axis?
1 N · m
(b) What is the angular acceleration of the disk?
2 rad/s2
(c) If the disk starts from rest, what is its angular speed after4.7 s?
3 rad/s
(d) What is its kinetic energy after the 4.7 s?
4 J
(e) What is the angular displacement of the disk during the4.7 s?
5 rad
(f) Show that the work done by the torque, equals the kinetic energy.(Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in thiswork.)
Explanation / Answer
mass M = 5.1 kg
radius r = 0.1 m
force F = 23 N
(a). torque T = Fr
=2.3 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.