A uniform cylinder of cross-sectional area 0.2 square m is filled with water to
ID: 1438389 • Letter: A
Question
A uniform cylinder of cross-sectional area 0.2 square m is filled with water to a depth of 9 m above its outflow valve.By how much does the potential energy of the system, as measured with respect to the outflow valve, increase if water is pumped in from the level of the outflow valve until the depth increases by 0.03 m ?
If water is then allowed to flow from the cylinder through the small outflow valve until the water returns to its original level, what will be the total kinetic energy of the outflowing water and what will be its average speed, assuming no dissipative losses?
Solve this problem by energy considerations only. Then solve using Bernoulli's Equation.
Explanation / Answer
Pressure P = rgi g h
change in PE = mgh
from density D = mass/Volume
mass = DV = 1000* 0.2 * 9
mass = 1800 kgs
so PE = 1800 * 9.8 * 0.03
PE change = 529.2 Joules
--------------------------------------
total KE = change in PE = 529.2 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.