Figure 10-43 shows particles 1 and 2, each of mass m, attached to the ends of a
ID: 2146795 • Letter: F
Question
Figure 10-43 shows particles 1 and 2, each of mass m, attached to the ends of a rigid massless rod of length L1 + L2, with L1 = 0.80 m and L2 = 6.2 m. The rod is held horizontally on the fulcrum and then released. What are the magnitudes of the initial accelerations of (a) particle 1 and (b) particle 2?
Figure 10-43 shows particles 1 and 2, each of mass m, attached to the ends of a rigid massless rod of length L1 + L2, with L1 = 0.80 m and L2 = 6.2 m. The rod is held horizontally on the fulcrum and then released. What are the magnitudes of the initial accelerations of (a) particle 1 and (b) particle 2?Explanation / Answer
net torque of the system abt fulcrum = mg(L2-L1)
=5.4mg;
now for the mass at 6.2 m distance I= mr2 =38.44m
acc of particle 2= r =r (/I )= 6.2(5.4mg/38.44m) =8.5442 m/s2
similarly for particle 1
acc = r = .8(5.4g/.64)= 66.2175 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.