Figure 1 shows a desuperheater, a steady-flow device in which 100kg/s of superhe
ID: 2322197 • Letter: F
Question
Figure 1 shows a desuperheater, a steady-flow device in which 100kg/s of superheated steam are combined with cooler liquid water to produce a stream of saturated steam Heat losses to the surroundings are Q=-2000kJ/s. Determine the required massflowrate m_2 of liquid water, in kg/s. State clearly all assumptions you make in your analysis. The superheated steam is delivered to the desuperheater in five large pipes, each 0.5m in diameter. If the mass flow mi is divided equally among the pipes, determine the velocity of the superheated steam (m/s) in a pipe.Explanation / Answer
Steam at 5 bar 200 C
h1 = 2860 kJ/kg
Liquid water at 5 bar 25 C
h2 = 105 kJ/kg
steam saturated at 5 bar
h3 = 2750 kJ/kg
applying consrvation of energy
Q = (m1 + m2) * h3 - m1 * h1 - m2 * h2
-2000 = (100 + m2) * 2750 - 100 * 2860 - m2 * 105
m2 = 3.402646 kg/s
b) mass flow rate in one pipe = 100 /5 = 20 kg/s
density of steam = 2.35 kg/m^3
velocity of flow = mass flow rate / (density * Area of pipe)
V = 20 / (2.35 * pi * 0.5^2/4) = 43.344 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.