Figure 1 shows a device to develop power using a heat transfer from a high-tempe
ID: 2317134 • Letter: F
Question
Figure 1 shows a device to develop power using a heat transfer from a high-temperature industrial process together with a steam input. The figure provides data for steady-state operation. All surfaces are well insulated, except for the one at 527 degree C, across which heat transfer occurs at a rate of 4.21 kW. The device develops power at a rate of 6 kW. Determine, in kW, the rate energy enters accompanying heat transfer. the net rate energy is carried in by the steam. the rate of energy destruction within the device. Ignore the effects of motion and gravity and let T_0 = 293 K, p_0 = 1 bar. A power system.Explanation / Answer
Heat capacity of water= 4.2 kj/kg c°
(B)Q1=rate energy carried out by steam
=4.2(527-500)*1.58/60 k w
=4.2*27*1.58/60
=2.98 kW
(a)Q2= rate energy enters accompanying heat transfer
=2.98+4.21
=7.19 kW
(C)q3= rate of energy destruction in device=7.19-6=1.19 kw
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.