A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 2143578 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 9.47 m work plank which weighs 112 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.44 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.42 kg, which he places 0.340 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 483 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
cing torque about hinge and
assuming mass of plank at halfway of length
483*9.47 = (112*4.735) + (Wb*(9.47-4.44)) + 3.42 *9.8 *(5.03+0.340)
4574.01 = 530.32 + 5.03*Wb + 179.98
Wb = 768N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.