A young woman is sitting on the edge of n seesaw that is balanced on the other e
ID: 1426781 • Letter: A
Question
A young woman is sitting on the edge of n seesaw that is balanced on the other end The seesaw is 10.0 m long and the fulcrum (which acts as the pivot point) is at the point of its length. If her mass is 40.0 kg. how much torque is she applying? A camper is trying to move a rock by creating a lever out of a steel pipe and another rock. Using the second rock as a fulcrum, he places it 1.50 m from the point at which he will exert a force. How much torque will he exert if he applies a force of 200. N A fulcrum is placed 1.0 m from the edge of a 3.0 m-long wooden uniform plank of mass 20 kg. A weight W is placed at the edge of the short end to balance it. What is the proper amount of weight needed to balance the plank? Two children are on opposite ends of an 8.00 m-long seesaw that is pivoted in the middle. One child weighs 300. N while the other weighs 200. N. A third child weighing 150. N attempts to hop on and balance the seesaw. How far from the fulcrum should she sit?Explanation / Answer
2)
The torque applying is
Torque (T) =Force * r
Where F is the force =mg =(40kg)(9.81m.s2) =392.4N
r is the particle's position vector relative to the fulcrum
Then r =10m/2 at the midpoint =5m
Now the torque =F*r =392.4N*5m =1962N.m
5)
Now the balancing the momentum areound the seesaw then
For the seesaw to balance, the torque due to child As weightshould be equal to the torque due to child Bs weight:
Mag Ra = Mb g Rb
300N*4m =(200N+150N)Rb
Rb =1200/350 =3.42m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.