Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A young woman named Kathy Kool buys a sports car that can accelerate at the rate

ID: 2155156 • Letter: A

Question

A young woman named Kathy Kool buys a sports car that can accelerate at the rate of 4.68 m/s2. She decides to test the car by dragging with another speedster, Stan Speedy. Both start from rest, but experienced Stan leaves the starting line 1.05 s before Kathy. If Stan moves with a constant acceleration of 3.21 m/s2 and Kathy maintains an acceleration of 4.68 m/s2, find the time it takes Kathy to overtake Stan.




Calculate the distance she travels before she catches him.




Calculate the speed of Kathy's car at the instant she overtakes Stan.




Calculate the speed of Stan's car at the instant he is overtaken by Kathy.

Explanation / Answer

distance already ahead when kathy starts=0.5*3.21*1.05^2=1.769 velocity of his at that point=3.21*1.05=3.3705 m/s now kathy starts 1.769+3.3705*t+0.5*3.21*t^2=0.5*4.68*t^2 1.769+3.3705*t+1.605*t^2=2.34*t^2 0.735t^2-3.3705t-1.769=0 t=5.06 s thats the ans so distance travelled would be (5.06+1.05)^2*1/2*3.21=59.9180205 mts speed of kathys car=5.06*4.68=23.68 m/s speed of stans car=6.11*3.21=19.61 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote