A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 2141905 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.49 m work plank which weighs 114 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.55 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.46 kg, which he places 0.265 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 509 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
Taking couple about the hinge point we get...
496 x 8.49 = 114 x 8.49 / 2 + 3.44 x 9.81 x 3.99 + Wb x 3.5
Wb = 1026.42 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.