A small object with a mass of m = 814 g is whirled at the end of a rope in a ver
ID: 2124334 • Letter: A
Question
A small object with a mass of m = 814 g is whirled at the end of a rope in a vertical circle with a radius of r = 120 cm.
1. When it is at the location shown, (mid-height), its speed is v = 5.17 m/s. Determine the tension in the rope.
(in N)
2.
Calculate the magnitude of the total force acting on the mass at that location. (in N)
Explanation / Answer
1. tension = centripetal force
=> T= m*V^2 /R
=> T= .814*(5.17)^2 /1.2=18.1311 N
2.total force is centipetal force and weight
=> F= sqrt( T^2 + (m*g)^2)=19.81 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.