A small mirror is attached to a vertical wall, and it hangs a distance of 1.96 m
ID: 2259565 • Letter: A
Question
A small mirror is attached to a vertical wall, and it hangs a distance of 1.96 m above the floor. The mirror is facing due east, and a ray of sunlight strikes the mirror early in the morning and then again later in the morning. The incident and reflected rays lie in a plane that is perpendicular to both the wall and the floor. Early in the morning, the reflected ray strikes the floor at a distance of 3.89 m from the base of the wall. Later on in the morning, the ray is observed to strike the floor at a distance of 1.31 m from the wall. The earth rotates at a rate of 15.0
Explanation / Answer
?1 = arctan(3.89/1.96) = 63.25847
?2 = acan(1.31/1.96) = 33.75747
?? = 63.25847 - 33.75747 = 29.501
t = ??/15 = 29.501/15 = 1.967 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.