A small mirror is attached to a vertical wall, and it hangs a distance of 1.97 m
ID: 2262590 • Letter: A
Question
A small mirror is attached to a vertical wall, and it hangs a distance of 1.97 m above the floor. The mirror is facing due east, and a ray of sunlight strikes the mirror early in the morning and then again later in the morning. The incident and reflected rays lie in a plane that is perpendicular to both the wall and the floor. Early in the morning, the reflected ray strikes the floor at a distance of 3.12 m from the base of the wall. Later on in the morning, the ray is observed to strike the floor at a distance of 1.13 m from the wall. The earth rotates at a rate of 15.0? per hour. How much time (in hours) has elapsed between the two observations?
Explanation / Answer
let the angle of incidence (or reflection) for the two rays be i1 and i2.
hence, by trigonometry,
h cot i1 = 3.12 and h cot i2 = 1.13 , where h = 1.97
hence we get i1 = 32.27 deg and i2 = 60.16 deg.
hence the rotation of earth is i1-i2 = 27.89 deg.
time elapsed = 27.89 / 15 hrs = 1.85 hrs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.