A small mirror is attached to a vertical wall, and it hangs a distance of 1.82 m
ID: 1378247 • Letter: A
Question
A small mirror is attached to a vertical wall, and it hangs a distance of 1.82 m above the floor. The mirror is facing due east, and a ray of sunlight strikes the mirror early in the morning and then again later in the morning. The incident and reflected rays lie in a plane that is perpendicular to both the wall and the floor. Early in the morning, the reflected ray strikes the floor at a distance of 3.89 m from the base of the wall. Later on in the morning, the ray is observed to strike the floor at a distance of 1.18 m from the wall. The earth rotates at a rate of 15.0
Explanation / Answer
use snel decartes law
tan(theta1)=y/x1
=1.82/3.89
=0.467
theta1=tan inverse of(0.467)
=25.03degrees
tan(theta2)=y/x2
=1.82/1.18
=1.542
theta1=tan inverse of(1.542)
=57.03degrees
as sun rises change in angle=57.03-25.03
=32degrees
elapsed time=32*1/15
=2.13hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.