A small mouse has gotten into a peculiar situation. Somehow, the mouse has found
ID: 1429994 • Letter: A
Question
A small mouse has gotten into a peculiar situation. Somehow, the mouse has found himself hanging off the end of the metal structure shown in the figure below. Hopefully the structure can support the 37.8 g mouse because it would not make the fall. The structure is rigidly fixed to a wall and has mass per unit length of 5.73 g/cm and dimensions x= 19.8 cm and y = 39.2 cm, defined as y = 0.1x^2 (where the attachment point P has coordinates xp = 0, yp = 0). Calculate the torque about the attachment point P.Explanation / Answer
d = [(dx)² + (dy)²]
or since y = 0.1x²
dy/dx = 0.2x
therefore d = [(1)² + (dy/dx)²] dx
d = [1 + (0.2x)²]dx
weight = dmg = 5.73dg(in grams) = 5.73g[1 + (0.2x)²]dx
moment about P is x{5.73g[1 + (0.2x)²]dx}
5.73g x[1 + (0.2x)²]dx from x = 0 to x = 19.8 cm
= 5.73 g x [489.82 grams.cm] = 5.73(9.81)(489.82)/(100000) = 0.2753 Nm
=> net clockwise torque = 0.2753 + 0.0378 x (0.198) = 0.2827 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.